Spesifikasi Vivo U3x
Berikut spesifikasi lengkap Vivo U3x:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| DESIGN | |
| Dimensions | 75.4 x 164.2 x 8.4 mm |
| Weight | 185.5 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.58 inches, 1080 x 2408 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20.07:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.2% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| MEMORY | |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 13 MP f/2.2 (Wide Angle) 2 MP f/2.4 (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP f/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 480 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2×2.0 GHz Kryo 460 & 6×1.8 GHz Kryo 460 |
| GPU | Adreno 619 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Namun, Vivo U3x tidak memiliki fitur FM Radio, Java, dan Card Slot.








