Spesifikasi VIVO V27 Pro
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 17, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 73.52 x 164.9 x 8.9 mm |
| Weight | 205 g |
| Bezel less | Yes |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.73 inches, 1080 x 2400 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~398 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93.7% |
| Features | HDR10+, 1000 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.2 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP f/1.89 (Wide Angle) 8 MP f/2.2 (Ultra Wide) 2 MP f/2.4 (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | Photo, Night, Video, High Resolution, Pano, Slo-Mo, Live Photo, Timelapse, Pro, AR Stickers, Documents, Dual View, Fun Video/Vlog Movie, Portrait, Double Exposure, Pro Sports |
| Video Recording | 4K @ 30fps UHD, 1080p @ 30fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP AF (Wide Angle) with Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 |
| CPU | 3.1 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-A78@3.1 GHz&3xCortex-A78@3.0 GHz& 4xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Arm Mali-G610 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast Charging |
Namun, V27 Pro tidak dilengkapi dengan FM Radio, Java, 3.5mm Headphone Jack, dan Card Slot.
Kamu bisa bandingkan dengan spesifikasi VIVO V27 dan VIVO V27e DISINI.





