Spesifikasi Vivo X Fold 3 Pro
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 26 2024 |
| DESIGN | |
| Dimensions | 142.4 x 160 x 5.2 mm |
| Weight | 236 g |
| Colors | Black, White |
| DISPLAY | |
| Type | Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 8.03 inches, 2200 x 2480 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 4:3.55 |
| PPI | ~ 413 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.6% |
| Features | HDR10+, Dolby Vision, 4500 nits (peak) |
| Notch | Punch Hole |
| Foldable Display | Yes |
| Dual Display | Yes, 6.53 inches, 1172 x 2748 pixels, AMOLED, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 4500 nits (peak), 21:9 ratio |
| MEMORY | |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IPX8 |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.7 (Wide Angle) 64 MP f/2.6 (Telephoto) 50 MP f/2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Zeiss Optics, Zeiss T lens Coating, Photo, Portrait, Night Scene, Snapshot, Video, Movie Portrait, Micro Movie, High Pixel, Panorama, Ultra-Clear Document , Slow Motion, Time-Lapse Photography, Time-Lapse, Super Moon, Starry Sky |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP f/2.4 (Wide Angle) 32 MP f/2.4 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | OriginOS 4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | 3.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X4@3.3 GHz & 5xCortex-A720@3.2 GHz & 2x Cortex-A520@2.3 GHz |
| GPU | Adreno 750 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | AAC, MIDI, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3 |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5700 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 100W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
Akhir Kata
Vivo X Fold 3 Pro hadir dengan berbagai fitur canggih dan terbaru, menjadikannya pilihan menarik bagi pengguna yang menginginkan smartphone lipat premium dengan performa luar biasa.
Namun, perlu diingat bahwa harganya tergolong mahal dan mungkin tidak terjangkau untuk semua orang.
Sebelum membeli, pertimbangkan kebutuhan dan anggaranmu untuk memastikan apakah smarpthone flagship ini adalah pilihan yang tepat.











