Spesifikasi Vivo X100 Pro 5G
Berikut spesifikasi lengkap Vivo X100 Pro 5G:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 22, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Black, Red |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.8 inches, 1260 x 2800 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 453 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.8% |
| Features | HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | LPDDR5T DRAM |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50.3 MP 23mm, 1.0″-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS f/1.8 (Wide Angle) 50 MP 50mm, 1/2.4″, 0.7µm, PDAF, 2x optical zoom, gimbal OIS f/1.6 (Telephoto) 12 MP 108˚ f/2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-tone , HDR, panorama |
| Video Recording | 8K, 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP 24mm, 1/2.8″, 0.8µm f/2.5 (Wide Angle) with Screen Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | OriginOS 4 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | ARM Immortalis-GPU |
| IP Rating | IP68 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | WAV, MP3, MP2, MIDI, Vorbis, APE, FLAC |
| Video | MP4, 3GP, AVI, Video Recording: MP4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W Wireless Flash Charge |
Namun, Vivo X100 Pro 5G tidak memiliki fitur Card Slot, 3.5mm Headphone Jack, Java, dan FM Radio.






