Spesifikasi Vivo Y18s
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 01, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 75.58 x 163.63 x 8.39 mm |
| Weight | 185 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Space Black, Gem Green |
| DISPLAY | |
| Type | Color LCD Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 720 x 1612 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Features | Color Saturation: 83% NTSC, 840 nits HBM Brightness |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| MEMORY | |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, E-compass, Gyroscope, Color Temperature Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | No |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | eMMC 5.1, LPDDR4X RAM, SAR value (head): 0.98 W/kg, SAR value (body): 084 W/kg |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.8 (Main) 0.08 MP f/3 (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | Night, Portrait, Photo, Video, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Live Photo,50 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP f/2 with Screen Flash |
| Front Video Recording | 720p |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | Funtouch OS 14 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Akhir Kata
Secara keseluruhan, Vivo Y18s menawarkan spesifikasi yang cukup mumpuni untuk penggunaan sehari-hari, mulai dari browsing, media sosial, hingga fotografi ringan.











