Spesifikasi Vivo Y200 Pro 5G
Simak spesifikasi lengkap Vivo Y200 Pro, di bawah ini:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 23, 2024 (Expected) |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.74 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 390 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.04% |
| Features | Local Peak Brightness:1800 nit, Color Gamut: 100% P3 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28B/n77/n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass, Motor, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Hi-Res Audio Certification |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP f/1.79 (Main) 2 MP f/2.4 (Macro) 2 MP with autofocus |
| Features | Night, Portrait, Photo, Video, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Double Exposure, Dual View, Live Photo, Styles, Filters, Light effec |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | Funtouch OS 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| GPU | Adreno 619 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MEDIA | |
| Yes | |
| Music | AAC, WAV, MP3, MP2, MP1, MIDI, Vorbis, APE, FLAC, OPUS |
| Video | MP4, 3GP, AVI, TS, MKV, FLV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | MULTIMEDIAYes, 67W Fast Charging |
Vivo Y200 Pro 5G menawarkan kombinasi fitur menarik dengan harga yang kompetitif, menjadikannya pilihan menarik bagi pengguna yang mencari smartphone 5G berperforma.
Tunggu informasi resmi dari Vivo mengenai tanggal rilis dan harga Vivo Y200 Pro 5G di Indonesia.










