Spesifikasi Xiaomi 14 SE
Berikut spesifikasi lengkapnya secara global:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 21, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Bezel less | No |
| Colors | Black, Pink, Blue, Green |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (68B) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.55 inches, 1236 x 2750 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 460 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.4% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | Dolby Vision, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1 / n3 / n5 / n8 / n28a /n38 / n41 / n77 / n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | WiFi 6, WiFi 5, WiFi 4 |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Extra Features | LPDDR5X RAM |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.6 (Wide Angle) 50 MP f/2 (Telephoto) 12 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | HDR, panorama, Leica lenses |
| Video Recording | 4K @ 24 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 1920 fps HD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP f/2 (Wide Angle) 32 MP f/2.4 (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | HyperOS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen3 |
| CPU | 3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X4 @3.0GHz & 4xCortex-A720 @ .8GHz, 3xCortex-A520 @2.0GHz |
| GPU | Adreno 750 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4700 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W Fast Charging |
Akhir Kata
Xiaomi 14 SE menawarkan perpaduan performa yang mumpuni, kamera yang luar biasa, dan baterai yang tahan lama dengan harga yang terjangkau.
Smartphone ini cocok bagi kamu yang mencari smartphone canggih tanpa harus merogoh kocek terlalu dalam.











