Spesifikasi Xiaomi Mi Mix Alpha
Berikut spesifikasi lengkap Xiaomi Mi Mix Alpha:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| DESIGN | |
| Dimensions | 72.3 x 154.4 x 10.4 mm |
| Weight | 241 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 7.92 inches, 2088 x 2250 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 180.8% |
| Features | Surround Display, Curved Display |
| Dual Display | No |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v1.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | UFS 3.0 |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP f/1.7 (Wide Angle) 12 MP f/2 (Telephoto) 20 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/960 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Rear Selfie |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855+ |
| CPU | 2.96 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.96 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485 |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| IP Rating | IP68 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4050 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 40W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes |
Namun, smartphone ini tidak memiliki Dual Display, FM Radio, Java, 3.5mm Headphone Jack, dan Card Slot.
Cek untuk informasi terkait smartphone terbaru lainnya DISINI.





