Spesifikasi Xiaomi Pad 7 Pro
Berikut spesifikasi lengkap Xiaomi Pad 7 Pro:
| GENERAL | |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | April 18, 2024(Expected) |
| DESIGN | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 11 inches, 1800 x 2880 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 309 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.6% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | Maximum brightness 1050nit , Contrast ratio: 1400:1 |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | WiFi 6 enhanced version, WiFi 5, WiFi 4 and 802.11a / b / g |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Accelerometer, Gyro |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra Features | 4 microphone array pickup system |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP 1/2.76″, 0.64µm, PDAF f/1.8 (Wide Angle) 2 MP f/2.4 (Depth Sensor) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP 1/3.4″, 0.8µm f/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, WMA, AMR, AWB |
| Video | MP4, MKV, AVI, WMV, WEBM, 3GP, ASF |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 9600 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
Namun, Xiaomi Pad 7 Pro tidak memiliki fitur FM Radio, Java, 3.5mm Headphone Jack, Fingerprint Sensor, GPS, 3G, EDGE, GPRS, dan Card Slot.






