Spesifikasi Xiaomi Poco X6
Berikut spesifikasi lengkap Xiaomi Poco X6:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP53, dust and splash resistant | |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz, |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.40 GHz & 4×1.95 GHz) |
| GPU | Adreno 710 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8 GB/128 GB |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, (wide), 1/2″, PDAF, OIS 8 MP, 120˚, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired |
| MISC | |
| Colors | Black; other colors |
| Models | 23122PCD1G |
Namun, Xiaomi Poco X6 tidak memiliki fitur Card Slot, Java, dan Radio.








