Spesifikasi Xiaomi Redmi K70E
Berikut spesifikasi lengkap Xiaomi Redmi K70E:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 27, 2023 (Expected) |
| DISPLAY | |
| Type | Color OLED Screen (68.7 B) |
| Touch | Yes, 650 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.73 inches, 1440 x 3200 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 521 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.4% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | HDR10+, 1800 nits (peak), AI Display, Eye Protection Mode, 1920Hz High-frequency PWM dimming |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28a/n38/n41/n77/n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP53 |
| Dust Resistant | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) 2 MP f/2.4 (Macro) with autofocus |
| Features | Super Night Scene, Cine Mode, Cine Filters, Super Image Stabilization, Focus Peaking, Exposure Feedback, Voice Control Photography, Timer Continuous Shooting, Magic Clone Long Exposure, Voice to Subtitles, Dynamic Photos, VLOG, AI Watermark, AI Camera, Portrait Beauty, Video Beauty, Kaleidoscope, Professional RAW Format |
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 8K @ 24 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 |
| CPU | Octa Core Processor |
| IP Rating | IP53 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 90W Fast charging |
| Wireless Charging | Yes, 30W |
Namun, Xiaomi Redmi K70E tidak memiliki fitur Card Slot, FM Radio, Java, Dust Resistant, dan 3.5mm Headphone Jack.





