Spesifikasi Xiaomi Redmi Note 15 Pro
Berikut spesifikasi lengkap Xiaomi Redmi Note 15 Pro:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 28, 2025 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | – |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.74 inches, 1080 x 2400 pixels, 165 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | ~ 402 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.8% |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP f/1.9 (Wide Angle) 8 MP 2 MP (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | MIUI 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8020 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 150W Fast charging |
Namun, Xiaomi Redmi Note 15 Pro tidak memiliki fitur Card Slot, Radio, dan Java,









