Spesifikasi Nubia Z60 Fold
Berikut spesifikasi lengkap Nubia Z60 Fold:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 11, 2023 (Expected) |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 7.3 inches, 1916 x 2160 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 4:3.55 |
| PPI | ~ 360 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.45% |
| Features | Contrast- 8000000:1, HDR |
| Foldable Display | Yes |
| Dual Display | Yes, 6.53 inches, 1080 x 2520 pixels, AMOLED, Screen To Body Ratio 88.75%, Aspect Ratio 21:9 |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyro, Proximity, Electronic Compass, Laser Focus Sensor, Air Pressure Sensor, Hall Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Extra Features | Extended Storage 4GB |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.8 (Wide Angle) 12 MP f/2 (Telephoto) 48 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | High Pixel, Night Scene, Portrait, Professional, Panorama, Dynamic Photo, Slow Motion, Time-lapse Photography, Smart Vision, Super Moon, Ultra HD Document |
| Video Recording | 8K, 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP f/2.45 (Wide Angle) 16 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | 3.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X4@3.3 GHz & 5xCortex-A720@3.2 GHz & 2x Cortex-A520@2.3 GHz |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | AAC, MIDI, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3 |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 100W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Namun, Nubia Z60 Fold tidak memiliki fitur Card Slot, 3.5mm Headphone Jack, Java, dan Radio.











