Spesifikasi Oppo A79
Berikut spesifikasi lengkap Oppo A79:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| BODY | |
| Dimensions | 8.0 mm thickness |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4″, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired |
| MISC | |
| Colors | Gray, Blue |
Namun, Oppo A79 tidak memiliki fitur Radio.











