Spesifikasi Samsung Galaxy S24 FE
Berikut spesifikasi lengkap Samsung Galaxy S24 FE:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 25, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Bezel less | Yes |
| DISPLAY | |
| Type | Color Dynamic AMOLED (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.58 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go |
| EXTRA | |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | USB Type-C |
| Extra | NFC |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP with autofocus |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X2@3.19 GHz & 3x Cortex-A710@2.75 GHz & 4xCortex-A510@1.8 GHz |
| GPU | Adreno 730 |
| IP Rating | IP68 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Namun, Samsung Galaxy S24 FE tidak memiliki fitur Card Slot dan Java.











