Spesifikasi Samsung Galaxy S25 Ultra
Berikut spesifikasi lengkap Samsung Galaxy S25 Ultra:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 8, 2024 (Expected) |
| DISPLAY | |
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.83 inches, 1800 x 3440 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 454 PPI |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Features | Always-on Display, HDR10+, Curved Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | USB Type-C |
| Water Resistance | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 200 MP f/1.8 12 MP f/2.2 (Ultra Wide) 12 MP f/2.4 (Telephoto) 12 MP f/4.9 (Periscope ) with autofocus |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 60 MP with Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | OneUI 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5100 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 65W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 45W |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
Namun, smartphone ini tidak memiliki fitur Java dan Card Slot.





