Spesifikasi Asus ExpertBook P2
Berikut spesifikasinya:
| GENERAL | |
| Series | ExpertBook P2 |
| Model | ExpertBook P2 P2451FB, P2451FB-EK0058 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | DOS |
| Dimensions | 325.3 x 232.9 x 19.9 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | Manufacturer Warranty on the Device and 6 Months Manufacturer Warranty on Included Accessories from the Date of Purchase |
| DISPLAY | |
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD LED Backlit Display |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| VGA | Yes |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| INPUT | |
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with SensePoint, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| PROCESSOR | |
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10210U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10210U |
| Generation | 10th Gen |
| GRAPHICS | |
| GPU | NVIDIA Geforce MX110 |
| Dedicated Memory | GDDR5 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 7200 RPM |
| BATTERY | |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| EXTRA | |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Li-ion Battery |
Namun, Asus ExpertBook P2 tidak memiliki fitur Optical Drive, Anti Glare Screen, dan Touch.











