Spesifikasi HP Pavillion x360
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
| Series | Pavilion x360 |
| Model | 14-ek0183TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 322 x 210 x 19.9 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
| DISPLAY | |
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate(USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge), 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Micro SD Card Reader | 1 MicroSD Media Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| INPUT | |
| Camera | HP True Vision 5MP Camera |
| Keyboard | Full-size, backlit, natural silver keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Built-in dual array digital microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by B&O, Dual speakers |
| Optical Drive | No |
| PROCESSOR | |
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
| GRAPHICS | |
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |
| SSD Interface | NVMe |
| BATTERY | |
| Battery | 43 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | 43 Wh Li-ion polymer |
| EXTRA | |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
Namun, HP Pavillion x360 tidak memiliki fitur Optical Drive dan Ethernet.











