Spesifikasi Lenovo IdeaPad Gaming 3
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
| Country of Origin | China |
| Series | IdeaPad Gaming 3 |
| Model | 82SB00V2IN |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 2.32 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
| DISPLAY | |
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits Brightness,, 3-Sided Narrow Bezel |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000 MBPS |
| WiFi | Wi-Fi 6 11AX (2×2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| INPUT | |
| Camera | 720p HD with PrivacyShutter |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Trackpad with Windows Precision Driver |
| Inbuilt Microphone | Built-In Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-In Dual Stereo Speakers |
| Sound | Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
| PROCESSOR | |
| Processor | 6th Gen AMD Ryzen 5 6600H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 6600H |
| Generation | 6th Gen |
| GRAPHICS | |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.74 GHz |
| Brand | NVIDIA |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB |
| SSD Interface | NVMe |
| BATTERY | |
| Battery | 60 Wh, 4 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 6.5 hours |
| EXTRA | |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Namun, Lenovo IdeaPad Gaming 3 Optical Drive dan Touch.











